ילדים נוער ומשפחות

 

קיימת חשיבות רבה לקידום מצבם של ילדים ובני נוער המצויים במצוקות שונות, וסיוע להורים בהתמודדות עם אתגרי גידול הילדים בביתם. שירותים ותכניות סיוע עבור הורים וילדיהם מפותחים במטרה למנוע מצבים של מצוקה וסיכון ולעודד פיתוח מיומנויות הוריות.

חובת הדיווח
על פי תיקון מס` 26 לחוק העונשין, חייב אדם, אם יש לו יסוד סביר להניח כי נעשתה פגיעה בקטין או בחסר ישע בידי האחראי עליו, לדווח על כך לפקיד הסעד או למשטרה. חובת דיווח מחמירה הוטלה על האחראים לקטין ולחסר הישע, וכן על אנשי מקצוע אשר מידע זה הגיע אליהם מתוקף תפקידם ועיסוקם.

שירותים

מעונות יום:
מסגרת חינוכית-טיפולית-אוניברסאלית לפעוטות בגילאי חצי שנה עד שלוש. המעונות ביישוב מופעלים על ידי ארגונים שונים (מתנ"ס אזור, נעמ"ת, ), בפיקוח משרד הכלכלה ולפי תקנות העבודה הסוציאלית של משרד הרווחה.
המעונות קולטים פעוטות לאמהות עובדות ופעוטות לאמהות שאינן עובדות, ממשפחות הסובלות מקשיי התמודדות עם גידול הפעוט וסיפוק צרכיו, עד כדי העמדת התפתחותו התקינה בסכנה. שילוב הפעוט במעון הוא חלק מתוכנית סיוע כוללת למשפחה, אשר נבנית בשיתוף עם ההורים.
הקריטריונים לזכאות למעון יום בסבסוד משרד הרווחה נקבעו בחוק פעוטות בסיכון (הזכות למעון יום) ובהוראות התע"ס (תקנות עבודה סוציאלית) של משרד הרווחה.
אמהות עובדות זכאיות לסבסוד במעון לפי הקריטריונים של משרד הכלכלה.
הורי פעוטות המעוניינים בסבסוד דרך מחלקת הרווחה יפגשו עם עו"סית בכדי להכיר המשפחה, לבנות תוכנית טיפולית ולהגיש המסמכים הרלוונטים לקיום ועדת פעוטות. הוועדות מתקיימות עד ה 30 לחודש מרץ בכל שנה, למעט מקרים חריגים.

מועדונית:
מועדונית לילדים בכיתות א`-ד` משותפת רווחה-חינוך.
מסגרת חינוכית-טיפולית משלימה לאחר שעות הלימודים, ל 15 ילדים בגילאי 6 עד 10. המועדונית פעילה א`-ה` בין השעות 13-18.
מטרת המועדוניות לקדם את מצבו הרגשי, התנהגותי, חינוכי וחברתי של הילד ולשפר את הקשר בין הילד להוריו תוך חיזוק התפקוד ההורי. המועדוניות מציעות פעילויות חברה והעשרה, עזרה בשיעורי בית, טיפוח הרגלי למידה, הרגלי סדר וניקיון והרגלי חיים בסיסיים נוספים. מתקיים קשר עם הורים והדרכת הורים .
המועדונית מתאימה לילדים אשר:
חיים במשפחתם והוריהם מתקשים לספק את צרכיהם בתחומים מסויימים.
מגלים קושי בקשר עם הוריהם
מגלים קשיים בתקשורת בין אישית
סובלים מפערים לימודיים גדולים ביחס לבני גילם

קו היעוץ של ויצו להורים לילדים בגיל הרך
הורים, קשה לכם? מתלבטים בסוגיות של גידול וחינוך ילדים בגיל הרך?
עמותת ויצו מפעילה קו יעוץ טלפוני המעניק יעוץ מקצועי חינם להורים לילדים בגיל הרך, על ידי מתנדבים אנשי מקצוע.הקו פעיל בימים: א`, ב`, ד`, ה`, בשעות 10:00 – 13:00, ובימים א`, ג`, בשעות 20:00 – 22:30.
טלפון: 6968* או 1-222-6968
ניתן להפנות שאלות גם לפורום הייעוצי של ויצו
לפרטים נוספים אודות קווי המידע והיעוץ של ויצו.

מועדון נערות- מעגל בנות למנהיגות
המועדון מיועד לנערות בגילאי 13-18. מטרת הפעילות ליצור מסגרת חברתית חינוכית וערכית, אשר תאפשר לנערות להתמודד עם קשייהן תוך חיזוק ובניית דימוי עצמי חיובי. המועדון פעיל שני ערבים בשבוע. מנוהל ומפוקח על ידי עו"ס נערות אילנה דאבח.
המדריכה- חן ידידי

מערך התערבות במצבי סיכון
ועדת תכנון, טיפול והערכה הינה פורום של אנשי מקצוע המתכנס על מנת לגבש תכנית טיפול בילדים ובני נוער שנמצאים בסיכון רגשי, פיזי, התפתחותי או אחר, לצורך קידומם והעצמתם בשותפות מלאה עם הילד ומשפחתו. להורים חלק מרכזי בגיבוש ההמלצות.
ועדת פעוטות בסיכון הפועלת לממש את הזכות למעון יום לילדים בגילאי לידה עד 3, על פי קריטריונים הקבועים "בחוק פעוטות בסיכון".
הגנה על קטינים נזקקים בבית משפט לנוער על פי "חוק הנוער – טיפול והשגחה", בהליך אזרחי.

 

משפחות

  • שירותי תמיכה וייעוץ
  • טיפול במשפחות על רקע מצבי משבר וגירושין
  • טיפול אישי במקרים של אלימות במשפחה.