פרויקט: "מעגן מבטחים"

שיתוף פעולה בין מחלקת החינוך-מדור נוער, חט"ב רבין ועמותת "אתגרים"

זו השנה השנייה שמתקיים שיתוף פעולה ייחודי ופורה בין מחלקת החינוך-מדור נוער, חטיבת ביניים ע"ש יצחק רבין ועמותת "אתגרים". במסגרת פרויקט " מעגן מבטחים" נבחרה ע"י צוות ביה"ס קבוצה הטרוגנית של 18 נערים ונערות מכיתה ח` – מחצית הקבוצה נוער נורמטיבי והמחצית השנייה נוער מאתגר שמאפייניו : סף נשירה מביה"ס, בעיות קשב וריכוז בעיות התנהגות וקשיים חברתיים. במשך חצי שנה הקבוצה נפגשה במרינה ת"א ורכשו מיומנויות שייט בכלים שונים החל מקייאק, גלשן גלים , סירות חתירה וסירות מפרש.

הרציונל היה שילוב ספורט אתגרי ככלי להעצמה ולשילובם בחברה ובביה"ס, כאשר המטרה להביא למודעות עצמית, לשיפור הדימוי העצמי, לטפח את תחושת המסוגלות האישית ובד בבד לחזק את המיומנויות החברתיות ואת קבלת הסמכות.

המפגש השבועי אורך שלש שעות ובמהלכו הנערים לומדים תיאוריה הקשורה להשטת הסירה, התנהלות בים וכללי בטיחות. אח"כ יוצאים לים ומתנסים בעבודת צוות של השטת סירה. סיום המפגש במליאה, בה כל אחד מסכם את החוויה שלו מתייחסים לעבודת הצוות שהייתה ולבעיות שעלו במהלך המפגש.

בנוסף למפגשים השבועיים נערך מפגש מסכם של יומיים במרינה באשדוד- והנערים התנסו בשייט ארוך. הערך המוסף של הפרויקט הוא בכך שחצה את גבולות הקבוצה והפעילות במרינה והשפיע באופן ישיר וממשי על מגוון המעגלים הסובבים את עולם הנער: שיפור ההתנהגות ויכולת קבלת הסמכות מול גורמי ביה"ס , עליה בציונים וגילוי מנהיגות. כמו כן, בלט השינוי גם בקשר הורה- מתבגר בבית. ההורים שותפים להצלחת הילדים ומדווחים על חיזוק התקשורת ומודעים יותר לחשיבות המעורבות ההורית. לאור הצלחת הפרויקט הן בהיבט החינוכי-טיפולי בתהליך שבני הנוער עברו והן בהיבט הארגוני-מערכתי של שיתוף פעולה המקצועי והשוטף בין כל הגורמים ,הוחלט להמשיך את הפרויקט שנה נוספת כך שאותה קבוצת נערים שהתחילה אותו וכיום בכיתה ט', ממשיכה במשך שלושה חודשים נוספים "קורס עוזרי מדריך".

בתום הקורס ישתלבו בני הנוער כעוזרי מדריכים בקבוצות נוספות הפועלות בעמותת "אתגרים " – עמותה העובדת עם אוכלוסיות בעלות מוגבלויות כגון נכים, נפגעי טרור, עיוורים וחרשים. בנוסף, ישתלבו בני הנוער בהדרכה של קבוצה חדשה מאזור.